Vándortúrázásról szabadon
0. Előfeltétel: hátizsák és bakancs!
Bejáratott, kipróbált, magas szárú, lehetőleg vízálló bakanccsal indulj csak útnak! Fontos a jó tartás, mivel a nehéz hátizsák miatt extra igénybevételnek leszel kitéve, így nem árt ha biztosak lépteid. A cipő talpa legyen mélyen barázdált és jól profilozott. Érdemes a nagy gyártóktól származó speciális talpakat előnyben részesíteni (Vibram, Contagrip). Indulás előtt ápold le a lábbelit és ha hosszú útra indulsz gondoskodj a túra közbeni cipőápolásról is.
Hátizsákod legyen a túrának megfelelő, kényelmes és jól pakolható. Olyan hátizsákot válassz, mely testalkatodnak és a leendő felszerelésnek is megfelelő méretű! A hátizsáknak legyen tartása és fontos, hogy jól rendszerezhesd benne a dolgokat.
Amit napjában egyszer használsz (jellemzően ilyenek az alvás kellékei), azt a hátizsák aljára, a nehéz tárgyakat (sátor) a gerinchez közel, középmagasan, a gyakran használt apróbb dolgokat (poncsó, térkép) a kisebb rekeszekbe, gyorsan hozzáférhetően helyezd el. Az amerikai Osprey cég igen széles palettán kínálja prémium minőségű hátizsákjait, mindenki megtalálhatja köztük az igényeihez és pénztárcájához illő modellt.
1. Az alvás problematikája: sátor vagy szállás?
Ezt jó előre meg kell tervezni, ugyanis nagyban befolyásolja majd a túra jellegét, hogy minden nap civilizált körülmények között hajtod-e fejed álomra vagy a túrafelszerelés nyújtotta kényelemben. Elvitathatatlan előnyei vannak a szálláshelyes megoldásnak, de az „igazi” bakancsosok a sátrat választják. A sátor viszont nehéz. Lehetőség szerint válassz könnyű, kompakt, vízálló sátrat!
Egy ilyen sátornak általában könnyített üvegszálas vagy alumínium rudazata van, a hálófülke pedig össze van már előre kapcsolva a külső ponyvával. Érdemes a cövekeket is ellenőrizni és a lehető legkönnyebbet beszerezni még ha gyárilag nehéz acél cövekeket kaptál is sátradhoz. Az ideális sátor tömege körülbelül 1-2 kg/fő. Javítókészlet és/vagy duck tape is legyen nálad az estleges sátor sérüléseket javítandó.
Túra után a hálófülkét vedd ki és tisztítsd, a sátrat csak tisztán és szárazon csomagold el!
Fotó: www.flickr.com
2. Hálózsák és derékalj
Amennyiben megszületett a döntés szálláshelyet illetően, jöhetnek a pihentető alvás segédeszközei: a hálózsák és a derékalj. Ügyelj a megfelelő tömeg/csomagméret/hőtartás arányra a hálózsák esetében! Hazánkban, nyári időben 0-10 Celsius fok közötti, úgynevezett 2 vagy 3 évszakos hálózsákok megfelelőek lesznek. Azért azt ne feledd, a hálózsákok komfort, limit és extrém hőfok adatai tájékoztató jellegűek azt az egyéni hőérzet, a nem (hölgyek fázósabbak általában a férfiaknál), testsúly, éhségérzet, általános és pillanatnyi fizikai állapotod is jelentősen befolyásolhatják.
Nem elég ugyanakkor a megfelelő hálózsák, valamivel el is kell magad szigetelned a hideg talajtól. Ezt a célt szolgálják a különböző polifoamok, isomatok, önfelfújódó matracok. Bármelyik jó megoldás lehet, de azért ne az otthoni kényelmet keresd!
3. Tábori konyha
A túra gázfőzők széles választékban kaphatóak, szükséged lesz még hozzá passzoló gázpalackra és némi konyhafelszerelésre. Minden esetben győződj meg a túra előtt, hogy gázfőződhöz megfelelő gázpalackot szereztél-e be mert létezik csavaros, átszúrós és úgynevezett Easy Click-es gázpalack is. Mivel repülőgépre felvinni nem lehet az ilyen palackokat, ezért ha külföldre utazol is járj utána, hogy a cél országban hol tudod majd beszerezni a kívánt gázpalackot.
Praktikus megoldás lehet evőeszközként a svéd Light My Fire cég sporkja, mely kicsi, ultrakönnyű és nem mellesleg nagyon jó áron hozzá lehet jutni. Aki pedig nem elégszik meg a műanyag evőeszközzel, annak jó lehet a titánium változat. Szükség lesz még egy vízforralásra alkalmas fém edényre (anodizált alumínium, acél, titán stb.) és esetleg serpenyőre. Érdemes olyan edényt választani, amibe a gázpalack, gázfőző és az evőeszköz is belefér, így kisebb helyet foglal majd a „konyha” a táskában. Mosogatásra olyan szert válassz, amely környezetbarát, de még az ilyen szereket is illő élővizektől távolabb használni! A Sea to Summit cég Wilderness Wash-ja például tisztálkodáshoz, mosáshoz és mosogatáshoz is megfelelő, citronella és szantál tartalma pedig távol tartja a rovarokat.
4. Túraruházat
A megfelelő outdoor ruházatról korábban már írtunk , az ott leírtak általános érvényűek. A merinó gyapjúból készült ruhák remek tulajdonságait nem győzzük hangsúlyozni. Több napos túra során nem mindig van mód fürdeni, mosni és minden nap tiszta ruhával kezdeni a napot. Üdítő élmény, mikor az ember 2-3 napos merino gyapjú aláöltözete se mmilyen kellemetlen „bukéval” nem rendelkezik, csak egyszerűen természet illata van! Érdemes még előnyben részesíteni a különböző technikai túranadrágokat is, mivel roppant könnyűek és ellenállóak.
5. Kiegészítők a túrafelszereléshez
Kiegészítőkről is volt már szó korábban, de azért mindig van mit hozzátenni:
- Nagyon jó szolgálatot tesz egy pár könnyű, jó minőségű túrabot. Átmozgatja a felsőtestet, csökkenti a lábak terhelését és lépésbiztonságot ad. Ha esetleg sátor nélkül, egy ponyvából készítenél menedéket magadnak, remekül használhatóak rudazatként.
- Elsősegélycsomagot feltétlenül vigyél magaddal és nem árt ha használni is tudod a benne rejlő dolgokat, érdemes tehát leporolni az elsősegélyről tanultakat a túra előtt. A gyári EÜ felszerelést személyre szabottan egészítsd ki, gyógyszerekkel, csipesszel, ollóval!
- Fejlámpa hasznos lehet ha „belecsúszol” a túranapba és sötétben kell(ene) botorkálni. A tölthető elemekről, akkumulátorokról és az energiapótlásukról is gondoskodni kell persze hosszabb távon. Jó szolgálatot tehetnek a Goal Zero cég napelemei és akkumulátorai is.
6. Felszereléslista
Az alábbiakban kísérletet teszünk egy általánosan használható felszereléslista létrehozására, amely lista évszaktól, a túra sajátosságaitól és az egyéni igényektől függően természetesen nagy mértékben módosulhat:
- Bakancs
- Hátizsák
- Derékalj
- Hálózsák
- Sátor
- Túrabot
- Gázfőző és palack
- Tábori konyhafelszerelés
- Tűzgyújtó eszköz
- Bicska
- Kulacs
- Elsősegélycsomag
- Tájoló és/vagy GPS
- Fejlámpa
- Térkép és/vagy útikönyv
- Sapka
- Kamásli
- Túrazokni
- Túraalsó
- Aláöltözet (alsó és felső)
- Túranadrág
- Polár felső
- Héjkabát, softshell vagy poncsó
- Kesztyű
- Napszemüveg
- Higiéniai kellékek (fogkefe, fogkrém, környezetbarát tusfürdő, tábori zuhany stb.)
- Mikroszálas törölköző
- Papucs vagy szandál
- Napelem, akkumulátorok
- Telefon
- Instant energia (izotóniás termékek müzli, aszalt gyümölcsök, MA Baker stb.)
- Zsinór, segédkötél vagy tartalék cipőfűző
- Karabinerek és csipeszek
- Mentőfólia
Hasznos volt számodra a bejegyzés? Oszd meg ismerőseiddel is, hátha ők is vándortúrára készülnek! Kattints az alábbi gombra!